Jdi na obsah Jdi na menu
 


Shirokuro VI

21. 4. 2014

             Já padla jako mrtvola do trávy. Na nebi byly červánky a Shirokuro skotačila jako nezbedné hříbě okolo mě. Pak si hrála na arabáka a nakonec jsem ji šla ustájit. Ještě jsem zkontrolovala Samuela a šla dom na večeři. Tehdy jsem zjistila, že je u nás stále Erik. A co mi brácha neoznámí… že u nás Erik bude spát. Nijak jsem na to nereagovala. Byla Semráda, že ještě udržím oči otevřený, ale když jsem se doplazila do postele, tak jsem v mžiku nevěděla o světě.

            Ráno… zase to ráno. Proklínala jsem ho. Musela jsem si přivstat, abych mohla pustit Samuela ven. Když jsem otevřela box, tak byl naprosto klidný a nechal se hladit. Za mrkvičku si nechal nasadit laso a šel ven jako poslušný beránek. Vzala jsem ho na pastvinu pro nové koně. Měla vysoké ohrady okolo tří metrů a nebyla zas moc velká. Byla to pastva pro případy nemocných a nových zvířat, aby byla v karanténě. Když jsem ho odepnula, tak se ode mě nechtěl hnout. Ani když jsem mu hodila mrkev. Tak jsem zariskovala a prudce po něm mávla rukama s výkřikem „Kša!“… Dal jen uši vzad a nic. Tak jsem šla až do prostřed a donutila ho jít kolečko. To šel jako nic. Pak jsem ho nahnala na opačný konec a odešla ven. Chvíli dováděl, že tam nejsem, ale smířil se s tím. Musel… Nic jiného mu nezbylo.

            Rychle jsem si vzala věci do školy a šla na autobus. Erik na mě čekal u vchodu.

            Ve škole zase byly otázky ohledně toho výletu. Učitelovi jsem oznámila, že s tím strejda souhlasí a speciálně pro moji třídu to udělá zadarmo. To všechny potěšilo. Ale stejně se časem složili aspoň na žrádlo, aby měli co dát koním jako pamlsek po jízdě.

            Doma jsem šla na pastviny za Shirokuro. Nezbednice pobíhala mezi krávami a pomáhala bráchovi s naháněním telat na značkování. Erik byl v mém těsném závěsu na Safiře. Už si u nás zvykl, kde co je a dokázal se obsloužit sám. Pískla jsem a Shirokuro ke mně doběhla. Já ji pohladila a rozhlédla se po okolí. Krávy byly, jako by je honila smečka hladových psů. A bratr byl od trávy a bahna. Erik mu šel hned pomoct s chyceným teletem. A já Shirokuro pustila, aby nahnala další. To si chytil Erik sám. Obě telata dovedli ke strejdovi, který je označil kopím na bok. Telata u toho bečela, ale tu chvilku to vydržela. Kluci to tam zvládali i bez mě. Tak jsem šla za Samuelem.

            V klidu se pásl. Vzala jsem si laso a vešla dovnitř. Hned mě přivítal tím, že se vzepjal na zadní a poprvé, co je tady zahřál radostně. Doklusal ke mně a dal mi hlavu do rukou. Já ho pohladila a dala mrkvičku. Poté jsem mu dala laso na krk a nic nedělal. Pak jsem šla k jeho boku a dala mu ruce na hřbet. Celý se otřásl a podíval se na mě, co tam dělám. Nebyl zvyklý na tyto doteky. Tak jsem ho začala hladit po hřbetu, aby si zvykal. Chvíli mu to vadilo. Ale dělal rychle pokroky. Ne nadarmo se říká, že arabové jsou opravdu chytří koně. Nakonec jsem začala poskakovat vedle něj jako by mi hráblo. To vždy ustoupil. Do doby, než si na to zvyknul. Pak jsem to všechno opakovala z druhé strany. To už nereagoval tak přehnaně. Nakonec jsem zkusila po něm házet laso. Zprvu uhýbal, ale když zjistil, že mu to nic neudělá, tak stál. Dala jsem mu mrkev, pochválila ho a odešla.

            Když jsem se za ním vrátila, tak jsem měla dečku pod sedlo a otěže.

Prvně jsem mu zkusila připnout otěže. To mu nijak nevadilo. Byl zvyklý, že přes něj házím laso. Jak měl otěže, tak jsem ho povodila na krátko. To se mu nelíbilo a šil hlavou nahoru a dolu, jak to jen šlo. Stejně mu nezbylo nic, než hlavu nechat dole. Zastavili jsme se a já si vzala dečku pod sedlo. Samuel si ji očichal a čekal, co s ní provedu. Já ho obešla a hladila ho tou dečkou. Nevadilo mu to. Tak jsem zkusila tu dečku na něj hodit. To mi utekl a divočil. Sebrala jsem ji a uklidnila koně. Opět jsem to zkoušela dokola, dokud mu ta dečka na zádech nevadila. Až, když jsem ji přes něj házela a on nic nedělal. Tak jsem přestala a hodila ji stranou. Sam se po ní ohlédl a pak přesunul pozornost na mě. Já ho obešla a hladila ho. Pak jsem se natáhla ruce přes jeho hřbet a opřela se o něj. Ani se nepohnul.  Udělala jsem to tak několikrát z obou stran. Stál v klidu. Aby mi nestrnul, tak jsem se s ním prošla dokola. Držel rychlost semnou. Jak v klusu, tak i ve cvalu. Já kolem něj skákala, aby si zvykl, že u sebe někoho má.

            Když jsme se zastavili, tak jsem ho pohladila a znovu se opírala o jeho hřbet. Tentokrát jsem na něj skákala. Jen se ohlédl, co tam vyvádím a stál. Až mě to udivilo. Pak jsem vzala laso a zkusila mu ho hodit na zadek. Trochu s sebou ucuknul. Opět jsem to opakovala dokola, dokud si nezvyknul. Dělá se to, aby si kůň zvyknul na nasedání jezdce. Stává se, že málo přehodí nohu a kopne ho do zadku. Kůň to často pochopí jako pobídku a rozjede se. Samuel si zvykl a já přes něj hodila deku. Stál a nepohnul se. Tak jsem si ho dovedla k napajedlu, odkud jsem na něj mohla vyskočit.

            Seděla jsem na něm a Samuel se po mě začal otáčet a couvat. Prostě si semnou nevěděl rady. Dala jsem mu mrkvičku. Zastavil se a čekal. Seskočila jsem dolů a opět dala mrkvičku. Zase jsem si ho dovedla k napajedlu a opakovala to několikrát dokola. Nakonec, když jsem na něm seděla, tak jsem přitáhla otěže a Samuel couval. Pak jsem je povolila a on stál. Pobídla jsem ho lehce a šel dopředu. Dokázal poslouchat i s jezdcem. Tak jsem ho navedla k bráně, kterou jsem otevřela, a vyjeli jsme ven. Samuel byl hodně opatrný. Ale šel poslušně.

            Byli jsme u pastvin a já ho prudce pobídla do trysku. Byl opravdu rychlý a dokázal přeskočit ohrady stejně jako moje nezbednice.  Pak jsem ho navedla k řece. Do té vletěl bezhlavě a napil se.

            Už jsem si řekla, že by to stačilo pro dnešek a dojela na statek. Tam byl zaparkovaný černý jeep. Hned jsem věděla, kdo to je. Dojela jsem až k jízdárně, kde stála celá jejich rodinka. Divili se, když jsem tam vjela na Samuelovi, který byl celý mokrý.

             Sesedla jsem a zeptala se, co se děje. Muž s úsměvem došel „Chtěl bych tu nechat Vanesu, aby se učila být s tím koněm.“ Obě jsme vytřeštily oči. Mě to problém nedělalo, ale ona z toho nebyla vůbec nadšená. Pak jsem k ní došla a dala jí Samuela do ruky „To bude mnohem lepší. Dnes ráno mě nechtěl pustit do školy. Takto si víc zvykne na ni a já nebudu muset speciálně ráno vstávat.“ Poté jsem pískla a přiběhla moje nezbednice. Samuel si ji nijak nevšímal. Obecně mu jiní koně nedělali problém. Shirokuro k němu došla a pozdravila se s ním. Samuel byl najednou veselejší. Tak jsem mu přehodila otěže na záda a nechala je, ať se oni dva vyblbnou v jízdárně. Shirokuro byla taky pěkně zašpiněná z honičky telat.

            Když jsem viděla, jak si ti dva rozumí, tak jsem je vypustila ven na pastviny. Samuel se od Shirokuro nevzdálil a byl ji v patách. Ta ho protáhla po všech našich pastvách a na večer se vrátili. Popravdě jsem nečekala, že se vrátí společně. Ustájila jsem je a šla domů. Erik si s bratrem skvěle rozuměl. Společně se smáli jejich dnešnímu nahánění telat. Já si vzala večeři do pokoje a učila se.

            Došel za mnou Erik. Když jsem ho pozvala dál, tak nejistě vešel. S úsměvem jsem ho vybídla, aby se ke mně posadil. Podíval se mi na učení, a co jsem nerozuměla, tak mi vysvětlil. Erikovi učení jde, na rozdíl ode mě.

            Najednou se naše ruce sešly na tom samém příkladu. Erik si všimnul, že mám ruku celou podrápanou. Já ji rychle strhnula a podívala se na něj. On mě však políbil a objal. Nečekala jsem to. Byla jsem úplně mimo. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář